RCIiTT zaprasza na szkolenie z umiędzynaradawiania badań

23 maja w RCIiTT ZUT odbędzie się szkolenie poświęcone finansowaniu działalności naukowej ze środków międzynarodowych. Finanse bywają jedną z głównych barier blokujących rozwój naukowy. Często jedynym rozwiązaniem na brak środków jest umiejętne planowanie kariery naukowej i działalności danej katedry czy zakładu.

Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzą się:

• jak urzeczywistnić proces umiędzynaradawiania badań w jednostce,
  • jak projekty międzynarodowe wpływają na sytuację finansową jednostki badawczej,
  • jakie są najlepsze praktyki tych, którym udało się przeprowadzić proces umiędzynarodowienia badań w jednostce (jak tworzyć w jednostce przyjazne warunki ułatwiające udział w projektach międzynarodowych, ocena pracownicza, systemy wynagrodzenia pracowników, logo HR, narzędzia wspierające nawiązywanie kontaktów zagranicznych, kształtowanie kierunków badań, kto jest kim w Komisji Europejskiej i za co odpowiada, co to jest lobbing i jak z niego korzystać itp.),
  • co jest najważniejsze podczas przygotowywania projektów międzynarodowych,
  • z kim najbardziej opłaca się współpracować.
Będą mieli także możliwość:

• przeanalizować źródła finansowania działalności badawczej i ocenić możliwości ich pozyskania,
  • omówić sposoby programowania publicznych źródeł finansowania,
  • zobaczyć jak realizacja projektu międzynarodowego wpływa na sytuację finansową jednostki (zyski i zagrożenia),
  • sprawdzić jak mają się do siebie przepisy krajowe i przepisy międzynarodowe w praktyce.
Szkolenie poprowadzi pani Katarzyna Markiewicz-Śliwa – kierownik Biura Obsługi Projektów Międzynarodowych w Politechnice Śląskiej, członek Komitetu Sterującego Politechniki Śląskiej, członek Management Committee akcji COST BESTPRAC, członek zespołu ds. wynagrodzeń KRPUT, ekspert w projekcie „Innowacyjny model współpracy pomiędzy uczelniami wyższymi i przedsiębiorstwami, oparty na nowym systemie wdrażania technologii” od 18 lat zajmująca się zarządzaniem różnymi rodzajami projektów międzynarodowych.

Zapisów można dokonywać do 20 maja br. poprzez stronę internetową RCIiTT.

Pytania należy kierować do pani Ewy Witoń-Morgiewicz (tel. 91 449 47 23, email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).”